Щороку 17 вересня відзначають Всесвітній день безпеки пацієнтів.
Цьогоріч його темою стала безпека надання допомоги матерям і новонародженим. Гасло 2021 року — «Час вживати термінових заходів із забезпечення безпечних і гідних пологів!».
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), більшість життів матерів і дітей можна врятувати за умови надання безпечної та якісної допомоги кваліфікованими медичними працівниками, які працюють у сприятливих умовах.
Охорона материнства також залежить від таких питань, як гендерна рівність і насильство, тому події, пережиті жінками під час пологів, можуть або розширити їхні права та можливості, або зашкодити й завдати емоційних травм. ВООЗ підкреслює, що шанобливе надання допомоги має велике значення — зокрема, є неабиякий зв’язок між повагою до жінки й безпекою наданої їй медичної допомоги.
ВООЗ наголошує, що в організації безпечної системи охорони здоров’я можуть брати участь не лише ті, хто формує державну політику, а й лікарі, пацієнти та їхні родичі.
ВООЗ радить усім зацікавленим сторонам активізувати зусилля, направлені на надання ненасильницької медичної допомоги:
Вагітним жінкам та породіллям
- В інтересах власного здоров’я і здоров’я дитини відвідувати всі консультації під час вагітності й після пологів.
- Брати активну участь у процесі надання допомоги, налагодити відкритий діалог із медичними працівниками, без сорому ставити всі питання про своє здоров’я і здоров’я дитини, що цікавлять і турбують.
- За бажання — звертатися по допомогу до кваліфікованих спеціалістів із супроводу пологів.
- Готуватися фізично й морально до пологів і перших днів після народження дитини.
Подружжю або партнерам, членам сім’ї
- Підтримувати дружину або партнерку під час вагітності та після пологів.
- Відстоювати право матері та дитини на безпечне й шанобливе надання допомоги під час вагітності та після пологів.
- Дотримуватися заходів профілактики COVID-19 та інших джерел небезпеки для здоров’я в повсякденному житті і при відвідуванні лікувального закладу.
- Брати участь у громадських ініціативах, спрямованих на підтримку матерів, новонароджених і працівників охорони здоров’я.
- Виявляти активну позицію і співпрацювати з особами, відповідальними за розроблення політик у галузі охорони здоров’я, в інтересах забезпечення безпечного обслуговування матерів і новонароджених.
Медичним працівникам:
- Прагнути зробити пологи позитивним досвідом для всіх жінок і новонароджених, надаючи безпечну та якісну допомогу.
- Вибудовувати довірливі відносини з пацієнтами і створювати для жінок можливість брати участь у прийнятті рішень під час пологів.
- Дотримуватися правил безпеки при веденні вагітності, пологах та в ранній післяпологовий період. Йдеться про безпечне застосування лікарських препаратів, безпеку при хірургічних втручаннях, безпеку крові, радіаційну безпека, безпечне використання медичного обладнання, санітарну обробка та профілактику інфекцій.
- Звертатися до керівництва або колег при виникненні побоювань, пов’язаних із безпекою пацієнтів під час пологів, або в разі неналежного поводження з матір’ю або немовлям.
- Співпрацювати з колегами: згуртованість колективу сприяє безпеці матері й дитини під час пологів.
Минулого року з нагоди Всесвітнього дня безпеки пацієнтів у всьому світі помаранчевим кольором підсвітили понад 130 будівель і пам’яток. Це зробили на знак визнання ключової ролі медичних працівників у наданні безпечної медичної допомоги пацієнтам.
З нагоди Всесвітнього дня безпеки пацієнтів у 2021 році традицію продовжать. До неї долучиться й Україна — за підтримки бюро ВООЗ в Україні ми організуємо підсвічення помаранчевим кольором будівлі МОЗу як призов до надання безпечної медичної допомоги матерям та новонародженим.
За матеріалами МОЗ України
Більше на сайті ГО Експертна спільнота пацієнтів України https://patient-expert.org.ua/