Метою проведення Всесвітнього тижня є відповідальне споживання антибіотиків та підвищення обізнаності громадськості до стійкості до антибактеріальних лікарських засобів.
У 1945 році за відкриття пеніциліну Флемінгу, Чейну і Флорі було присуджено Нобелівську премію, що ознаменувало початок ери антибіотиків.
Антибіотики вважають одним з найвидатніших відкриттів у медицині XX сторіччя і універсальною зброєю проти більшості патогенних бактерій, проте поява резистентності до них загрожує поверненням в доантибіотикову еру.
Антибіотикорезистентність — це стійкість бактерій до антибактеріального препарату, який має їх знищити. Чим частіше ми вживаємо антибіотики, тим швидше виникає цей процес.
Основними причинами тотального поширення цього явища стали надмірне та нераціональне застосування антибіотиків, у т.ч. сильнодіючих і широкого спектру, їх безрецептурний продаж, недостатня поінформованість і недооцінка ситуації медичними та фармацевтичними працівниками.
За даними ВООЗ, через набуту стійкість бактерій до антибіотиків у світі щороку помирає близько 700 тисяч людей від бактеріальних захворювань, які ще нещодавно швидко та без наслідків підлягали антибіотикотерапії.
Вчені прогнозують, що через широку доступність антибіотиків та поширене самолікування кількість смертей внаслідок стійкості бактерій буде стрімко зростати.
Там, де антибіотики можна придбати без рецепта, поява та поширення резистентності погіршується. Стійкість до антибіотиків зростає до небезпечно високого рівня в усіх частинах світу.
Тож впровадження електронного рецепта (е-рецепт) на антибактеріальні препарати має за мету мінімізувати неконтрольоване та самовільне вживання антибіотиків, яке, своєю чергою, стимулює глобальну проблему антибіотикорезистентності.
Українські аптеки з серпня 2022 року відпускають антибіотики за е-рецептом. Виняток становлять аптеки, розташовані на окупованих територіях, або в зоні ведення бойових дій.
Рецепт на антибіотики виписує той лікар, який призначає лікування. Це може бути лікуючий лікар, наприклад, стоматолог, отоларинголог або сімейний лікар. Рецепт може виписати лікар як державного, так і приватного закладу.
Роль фармацевта у підборі антибіотика для пацієнта з е-рецептом також є надзвичайно важливою.
Фармацевт перевіряє назву діючої речовини, дозу та форму випуску лікарського засобу, який був призначений лікарем. Змінювати їх фармацевт не має права.
Однак, з урахуванням вищевикладеного, фармацевт може рекомендувати пацієнту конкретний препарат, враховуючи асортимент антибіотиків, представлених в аптеці, та цінові категорії лікарських засобів.
Правила відповідального вживання антибіотиків:
За матеріалами Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Більше на сайті ГО Експертна спільнота пацієнтів України https://patient-expert.org.ua/